o programie
Grażyna Torbicka od lat przybliża widzom nowości filmowe (fot. I. Sobieszczuk/ TVP)

Grażyna Torbicka zaprasza w każdą sobotę o godzinie 17:15 na magazyn „Kocham Kino” do TVP2.

Magazyn Kocham Kino jest programem poświęconym sztuce filmowej ze szczególnym naciskiem na kino autorskie, artystyczne, niezależne. Jest na antenie Programu 2 TVP od 1996 roku. Autorzy programu odwiedzają najciekawsze imprezy, mówią o filmach, które warto zobaczyć i spotykają się ludźmi kina. 


Zapraszamy również na Wieczór Filmowy „Kocham Kino” w każdy czwartek w TVP2.

Grażyna Torbicka prowadzi Kocham Kino już od 1996 roku. Film to jedna z jej największych pasji. Przygoda Grażyny ze sztuką filmową i teatralną rozpoczęła się od studiów na Wydziale Wiedzy o Teatrze na Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Gospodyni programu z zawodu jest dziennikarką, krytykiem sztuki i prezenterką. W pracy zawodowej pomaga jej znajomość trzech języków obcych: angielskiego, francuskiego i włoskiego. 

Gośćmi Grażyny Torbickiej w programie Kocham Kino byli wybitni twórcy kina, tacy jak: Krzysztof Kieślowski, Jerzy Stuhr, Andrzej Wajda, Marcel Łoziński, Wim Wenders, Alan Parker, Michelangelo Antonioni, Jerzy Skolimowski, Krzysztof Zanussi, Milos Forman, Neil Jordan, Woody Allen, Gus van Sant, Etan i Joel Coen, Alain Delon, Jeremy Irons, Gérard Depardieu, Steven Spielberg, Tom Hanks, Michael Caine, Harvey Keitel, Emir Kusturica, Roger Moore, Mike Leigh, Robert Duvall, Melanie Griffith, Mira Sorvino, David Lynch, Giuseppe Tornatore, Monica Bellucci, Sophia Loren, Gina Lollobrigida, Claudia Cardinale, David Cronenberg, Russell Crowe i Renee Zellweger. 

Grażyna Torbicka uczestniczy w wielu ważnych wydarzeniach filmowych w Polsce i na świecie. Dla TVP co roku przygotowuje relacje z europejskich międzynarodowych festiwali filmowych – w Cannes, Berlinie i Wenecji, oraz z polskich festiwali filmowych: w Gdyni, Kazimierzu nad Wisłą i Camerimage w Łodzi. Dziennikarka uczestniczyła w pracach jury FIPRESCI na festiwalu w Berlinie, była także członkiem jury Nagrody Pierrot na Festiwalu Filmowym w Cannes. Od 1996 r. jest członkinią FIPRESCI. 

Od sześciu lat jest gospodynią wieczorów filmowych Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Taorminie na Sycylii, gdzie w Teatro Greco prowadzi wywiady z gośćmi tego festiwalu (wśród nich byli m.in.: Jane Campion, Peter Weir, Bob Rafelson, Antonio Banderas, Michael Douglas, Hugh Hudson, Judi Dench, Malcolm MacDowell, Giuseppe Rotunno, Hugh Grant i Isabelle Huppert). 

W 1997 i 1998 r. Grażyna Torbicka była moderatorem konferencji prasowych Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji, a w roku 1997 prowadziła także Wieczór Galowy – rozdanie Złotych Lwów Międzynarodowego Festiwalu w Wenecji. 

Uznawana jest za ambasadorkę kina o wysokich walorach artystycznych, które popularyzuje nie tylko jako dziennikarka i prezenterka, ale również od kilku lat jako dyrektorka artystyczna Festiwalu Filmu i Sztuki DWA BRZEGI w Kazimierzu Dolnym. 

Została uhonorowana wieloma nagrodami, m.in. przyznawanymi przez widzów: „Wiktorem”, „Super Wiktorem”, „Telekamerą” i „Złotą Telekamerą”, Złotą Odznaką „Rzeczpospolitej”, Złotym Krzyżem Zasługi przyznanym przez Prezydenta Rzeczpospolitej, Srebrnym Medalem Gloria Artis „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznanym przez Ministra Kultury Rzeczpospolitej.

reklama